W tym roku miałem okazję być na europejskiej premierze nowego Avensisa III FL w Genewie. Słowo „nowego” powinienem mimo wszystko zastąpić hasłem „zmodernizowanego”, ponieważ producent nie zdecydował się na wprowadzenie całkowicie nowego modelu, a zastosowanie gruntownego faceliftingu.

Swoją drogą bardzo pozytywnie odbieram ten model w gamie Toyoty, począwszy od 1998 roku gdy zadebiutował w swojej pierwszej odsłonie. Zarówno pierwsza jak i druga generacja uchodziły, za niezwykłe trwałe, szczególnie te wyposażone w jednostki wysokoprężne.

Trzecia generacja zadebiutowała w 2008 roku, a 3 lata później wprowadzono kolejny lifting – ale nieznaczny. Miałem okazję jeździć tym modelem w wersji kombi i ze świecą należało szukać modyfikacji względem wersji przed liftingiem.

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Odmłodzony Avensis zadebiutował w podczas wystawy w Genewie, ale po kilku miesiącach miałem okazję już nim się przejechać. Co zmieniło się w wyglądzie? Dość sporo. To lifting na miarę Forda Focusa, który zyskał zupełnie nowe oblicze. Auto zostało wydłużone o 40 mm, całkowicie przeprojektowany został przód gdzie uwypukla się charakterystyczny X. Jak również zastosowano reflektory ledowe zarówno z przodu jak i z tyłu.

Przyznam, że taka zmiana była potrzebna ponieważ Avensis sprzed faceliftingu dość szybko się zestarzał i swoim wyglądem odbiegał od obecnie oferowanych konkurencyjnych modeli.

Zmiany sprawiły, że wpasował się w nową linię modelową znaną chociażby z Aygo czy Aurisa.

Nie ma może w tym przełomowej rewolucji, ale zmiany zapisuję na plus, tym bardziej, że modyfikacji uległo również wnętrze ale i paleta silnikowa, ale o tym w dalszej części.

 

WYGLĄD WEWNĘTRZNY

Wnętrze również uległo modyfikacji jak i kształt samej deski, producent postanowił doposażyć każdy model i wszystkie wersje zyskały bogatsze wyposażenie. Już w podstawowej odmianie możemy otrzymać pakiet bezpieczeństwa Toyota Safety Sense, tempomat z ogranicznikiem prędkości, światła LED do jazdy dziennej, klimatyzacja oraz radio z CD, USB i Bluetooth.

Wnętrze również stało się bardziej przytulne, już nie jest zrobione w typowym stylu japońskim, a nawet pojawiły się miękkie materiały, spasowanie jest dość przyzwoite ale kilka elementów do siebie nie przylegało idealnie.

Nowa deska rozdzielcza została podzielona wizualnie na dwie części, w których górna zawiera umieszczony przed oczami kierowcy zestaw zegarów osadzonych w głębokich tubach oraz zupełnie nowy kolorowy wyświetlacz o przekątnej 4,2-cala. Na niższym poziomie deski rozdzielczej dominuje 8-calowy wyświetlacz dotykowy, integrujący wszystkie funkcje systemu multimedialnego.

Fotele w testowej najbogatszej odmianie były pokryte skórą, jedyne co mnie drażniło to wstawki plastikowe, które przypominały nie drewno a pewien rodzaj granitu? Trochę cmentarne odczucie.

Ale gdybym narzekał na wnętrze skłamałbym, było poprawne!

 

SILNIK

Nowy Avensis posiada silnik 2.0 D4D, aczkolwiek nazewnictwo D4D jest umowne, tak jak w przypadku Mercedesa Citana BlueEfficiency – a tak na dobrą sprawę pod maską kryje się silnik francuskiego koncernu dCi.

Toyota postanowiła zaadoptować motor z gamy BMW, podyktowane to było jeszcze większą próbą rozwoju technologii hybrydowej, a co za tym idzie minimalizowaniu nakładów na ośrodek badawczy, który zajmował się tworzeniem jednostek diesla dla Toyoty.

Zatem silnik jest dobrze znany, obecnie rozwija moc 143 KM i osiąga 320 Nm przy 1750 obr/min. W moim przekonaniu ma o wiele lepszą kulturę pracy niż poprzednik stosowany w wersji przed liftingiem, jest cichszy, ale i wnętrze jest lepiej wyciszone, dodatkowo ma lepszą elastyczność, wiążę się to zapewne z większą mocą i inną charakterystyką.

Średnie spalanie na poziomie 5,7 l/100km może nie jest najłatwiejsze do osiągnięcia ale 6,5 l już tak. W moim przekonaniu taka modyfikacja wyszła na zdrowie, a Toyota która tak mocna czuje się w w tworzeniu hybryd niech pracuje nad nimi dalej.

 

moto opinie radzą : lifting Avensisa tym razem nie ograniczył się do zmiany kilku detali, a był o wiele bardziej rozbudowany, pojawiło się więcej elektroniki i to dobry czas na doścignięcie konkurencji, która na przestrzeni 2-3 ostatnich lat trochę uciekła Toyocie.

Diesel pod maską pracował sprawnie, szkoda, że nie ma póki co mocniejszej odmiany, ale zapewne przyjdzie czas wraz z nowym Avensisem, jestem przekonany, że pojawi się w nim benzynowa jednostka turbo – witamy eco, zegnamy tradycję :)

 

Opracowanie : Piotr Rudnicki

14 komentarzy

 1. poldek

  Niby nie zbyt wiele zmieniło się po liftingu w nowym Avensisie no ale jednak widać gołym okiem nowszą stylizacje. Szczególnie lampy przód i tył są bardziej w takim tylu sportowym. Nie ma co ukrywać funkcjonalne rodzinne auto. Jakbym miał osobiście wybierać w silnikach wziąłbym chyba wariant z najmocniejszym dieslem.

  Odpowiedz
 2. Krzysztof

  Mam od listopada 2015 r 1.6 D4D w instrukcji podane jest iż zbiornik paliwa ma pojemność 60 litrów w moim egzemplarzu ma chyba nieco ponad 50 , bo zdarzyło mi się wyjeździć do zera i zatankowałem tylko niecałe 52 litry

  Odpowiedz
 3. motogazopol.pl

  Zmiana z pewnością na plus. Toyota jest marką bardzo solidną do której zresztą mam spory sentyment, dlatego tym bardziej z niepokojem obserwowałem przepaść jaka zaczęła się tworzyć między Toyotą, a konkurencją. Na szczęście jak widać, podjęto środki, aby spróbować zakopać tą dziurę… :)

  Odpowiedz
 4. Jarosław

  Posiadam Avensis w wersji kombi z 2016 roku, z silnikiem benzynowym 1.8. Nie ma się w zasadzie do czego przyczepić jeżeli chodzi o wygląd, wyposażenie. Jedynie czujnik który rozpoznaje znaki drogowe nie jest w stanie rozpoznać skrzyżowania a co za tym poinformować, że znak rozpoznany przed skrzyżowaniem już nie obowiązuje. Nawigacja często straszy korkami których w rzeczywistości nie ma, ale działa szybko. Silnik, jako to wolnossący silnik, aby był dynamiczny trzeba wejść na obroty powyżej 3000. Ale daje radę, spalanie rozsądne 7 – 8 litrów na 100 km. Doskonałe, jasne światła pure led, na tyle „dobre”, że kierowcy często sygnalizują oślepianie. Może kieszenie w drzwiach powinny być lepiej zaprojektowane, aby na przykład mieściły butelki 1,5 litrowe?

  Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.